Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași: Events hosted

Primary tabs

Title Dates
Să înțelegem politica de coeziune | Politicile Uniunii Europene 12 | Curs de închidere Thursday, 30 May, 2019
Globul pământesc se rotește întotdeaună la dreaptă | Economia Politică Europeană | Curs de închidere Monday, 27 May, 2019
O armată europeană adevarată? | Politicile Uniunii Europene 11 Thursday, 23 May, 2019
Șomaj: masurare, cauze și politici | Economia Politică Europeană 12 Monday, 20 May, 2019
Liberalizare vs. protecție: cum se face politica comercială a UE? | Politicile Uniunii Europene 10 Thursday, 16 May, 2019
De ce votăm cu extremiști la europarlamentare? | Economia Politică Europeană 11 Monday, 13 May, 2019
Europe Day Lecture and Discussion with Nieves Perez-Solorzano on Brexit negotiations Thursday, 9 May, 2019
Să introducem un impozit pe venit progresiv? | Economia Politică Europeană 10 Monday, 6 May, 2019
Efectele politicii economice pe termen scurt și pe termen lung | Economia Politică Europeană 9 Monday, 22 April, 2019
Să înțelegem politica agricolă comună | Politicile Uniunii Europene 8 Thursday, 18 April, 2019
Un euro investit prin politica de coeziune generează 2,74 de euro? | Economia Politică Europeană 8 Monday, 15 April, 2019
De ce este finanțarea bugetului UE regresivă? | Politicile Uniunii Europene 7 Thursday, 11 April, 2019
Banii nu tac, banii se fac, dar... la BNR sau la BCR? | Economia Politică Europeană 7 Monday, 8 April, 2019
Developments in EU politics | EUROSCI Network LIVE lecture Thursday, 4 April, 2019
Să înțelegem economia în ansamblu: datele macroeconomiei | Economia Politică Europeană 6 Monday, 1 April, 2019
Ar fi bine pentru România să adere la Zona Euro? | Politicile Uniunii Europene 5 Thursday, 28 March, 2019
Eșecul pieței: externalități, bunuri publice, monopol | Economia Politică Europeană 5 Monday, 25 March, 2019
Prezentarea rețelei EUROSCI și programului SOTNIA Monday, 25 March, 2019
Poate să existe o piață unică fară liberă circulație a persoanelor? | Politicile Uniunii Europene 4 Thursday, 21 March, 2019
Panouri solare și vin, autoturisme și soia | Economia Politică Europeană 4 Monday, 18 March, 2019
Norvegia, Elveția, Turcia, Canada, Singapore și Hong Kong | Politicile Uniunii Europene 3 Thursday, 14 March, 2019
Reducerea TVA la alimente sau scutirea de impozit pentru IT-işti? | Economia Politică Europeană 3 Monday, 11 March, 2019
Politicile UE sunt ca și cârnații... | Politicile Uniunii Europene 2 Thursday, 7 March, 2019
De ce este mâncarea mai scumpa în UE decât în SUA? (include interviu cu Roxana Păduraru) | Economia Politică Europeană 2 Monday, 4 March, 2019
Nord și Sud, Vest și Est: Conflicte, politici, și coeziune | Politicile Uniunii Europene 1 Thursday, 28 February, 2019